Antverpská deklarace žádá vlády členských států EU, Evropskou komisi a Evropský parlament k uzavření tzv. Evropské průmyslové dohody (European Industrial Deal), mající stejnou váhu jako Green Deal. Deklarace zdůrazňuje udržení konkurenceschopnosti Evropy, posílení investic, ochranu pracovních míst a důležitost setrvání průmyslu v EU. Signatáři vyzývají evropské instituce, aby se soustředily na dlouhodobou podporu průmyslu a vytvořily příznivější podmínky pro podnikání, jinak hrozí, že Evropa ztratí své vedoucí postavení v průmyslovém sektoru.
Deklarace vymezuje 10 klíčových opatření: zařadit Evropskou průmyslovou dohodu do Strategické agendy EU pro období 2024-2029, zajistit robustní veřejné financování pro energeticky náročná odvětví a učinit z Evropy světového lídra v poskytování čisté energie. Dalšími opatřeními jsou zabezpečení infrastrukturních potřeb, zvýšení surovinové bezpečnosti EU, podpora poptávky po nízkoemisních a cirkulárních produktech, posílení jednotného evropského trhu, zefektivnění inovačního rámce, změna legislativního přístupu a vytvoření potřebných struktur pro dosažení výsledků.
Podporu deklaraci vyjádřilo téměř 900 evropských asociací a firem. Záměrem nové dohody je vytvořit podmínky pro udržení průmyslu v EU, který čelí výzvám, jako je největší hospodářský pokles za posledních 10 let, rostoucí výrobní náklady nebo přesun investic. Je tedy potřeba vytvořit ochranné prostředí pro evropský průmysl, a tím mu pomoci v jeho rozkvětu společně s udržením v Evropě.
„Musíme řešit tři zásadní výzvy: energetiku, investice a obchod. Především potřebujeme přístup k cenově dostupné a hojné čisté energii. Zadruhé potřebujeme solidní obchodní argumenty pro úspěšné investice do projektů dekarbonizace. Zatřetí potřebujeme robustní obchodní politiku, která zajistí rovné podmínky pro evropskou výrobu. Chceme-li se vyhnout závislosti na třetích zemích, deindustrializaci a ztrátě kvalitních pracovních míst, musíme náš ocelářský průmysl – který je páteří většiny hodnotových řetězců, včetně čistých technologií – udržet v Evropě a umožnit mu, aby prosperoval a byl konkurenceschopný na světových trzích,“ uvedl Axel Eggert, generální ředitel Evropské asociace výrobců oceli (EUROFER).
Deklarace je považována za nezbytnou pro zajištění budoucnosti průmyslu v Evropě, zejména v časech klimatické transformace a ekonomických výzev. Průmysloví lídři očekávají, že EU zareaguje implementací konkrétních politických kroků, které udrží evropský průmysl konkurenceschopný na globálním trhu.
Zdroj: Ocelářská unie