Lorem ipsum dolor sit amet, elit eget consectetuer adipiscing aenean dolor
© 2018 Qode Interactive, All Rights Reserved
Pro výrobu mědi se využívají šachtové pece, do kterých se přidávají železná tavidla. Ta při teplotách až 1400 °C produkují železo, které zůstává v podobě malých kapek ve strusce. Římané později výrobní technologii zefektivňují včetně využití měchů pro lepší dmýchání vzduchu. Ve francouzském městě Aillant jsou nalezeny haldy obsahující 300 000 tun železné strusky z doby římské.
Na území dnešní Prahy se využívání tavících pecí a kovářské zpracování železa dokládá z doby 9.-13. stol.
Vodní kolo pohání měchy, které foukají vzduch do pece. Navíc dokáží obsloužit pece větších velikostí a hmotnost železných lup (vzniklého polotovaru) překonává 100 kg – před vodní érou šlo o jednotky kg. Vodou poháněné hamry pak usnadňují zpracování získaného železa.
Vyrábí se v nich železná houba o hmotnosti 150-300 kg.
To však vyžaduje zvýšit poměr rudy a paliva pro vytvoření lepší redukční atmosféry, ve které železo získává vyšší obsah uhlíku a jeho teplota tání tím klesá na 1200 °C.
Tento nový postup zvýšil produkci a vedl k dalšímu růstu poptávky po uhlí a koksu. Díky tomu se výroba železa mohla přesunout do oblastí bohatých na uhlí.
Tento most byl jednou z nejinovativnějších staveb své doby a dodnes je funkční a v dobrém stavu.
V roce 1709 je v Británii zažehnuta první vysoká pec s použitím koksu, o 33 let později je vodní pohon měchů poprvé nahrazen atmosférickým parním strojem.
Koncentruje se do míst s vysokým výskytem železných rud, kolem Králova Dvora, Vítkovic a Třince, a do míst výskytu uhlí pro výrobu koksu, na Kladno a Ostravsko.
Výroba oceli se tím výrazně zlevňuje.
Vanová pec, ve které je surové železo přeměňováno na ocel, vzniká z konceptu od Friedricha Siemense, který ji využívá k výrobě skla. Émile Martin vylepšuje pec ke zkujňování železné taveniny a tento způsob se na dalších 100 let stává nejvýznamnější technologií pro masovou výrobu kvalitní oceli.
Jméno získává po svém vynálezci – Thomasův konvertor. Otevírá se tím cesta k výrobě oceli z nekvalitních rud.
Tento proces je méně časově náročný a stává se jedním z nejběžnějších ve výrobě oceli. Hlavní princip spočívá v profukování proudem čistého kyslíku pomocí vysouvatelných ocelových trysek skrz roztavené surové železo. Nečistoty reagují se zásaditou vyzdívkou pece a vytváří strusku, která se odstraňuje vylitím (nakloněním) konvertoru.
Dodnes se jedná o největší odborné sdružení ocelářských společností v České republice.
Třinecké huti zajišťuje nákup surovin a dalších materiálů pro produkci, prodej výrobků na tuzemský trh a do zahraničí i mezinárodní přepravu.
©Ocelový Fénix 2024. Všechna práva vyhrazena
Tato stránka používá tzv. cookies. Některé jsou nezbytné pro základní funkčnost stránek, jiné volitelné v nastavení a k jejich ukládání potřebujeme vaše povolení. Umožňují nám i třetím stranám analyzovat využití stránek a tím přizpůsobit obsah i reklamu dle vašich preferencí. Při použití cookies dodržujeme pravidla ochrany soukromí. Volbu můžete kdykoli změnit.