a

Lorem ipsum dolor sit amet, elit eget consectetuer adipiscing aenean dolor

© 2018 Qode Interactive, All Rights Reserved

PO CESTĚ INOVACÍ

Ocel hraje klíčovou roli ve vývoji udržitelných technologií a infrastruktur. Její výroba se neustále zdokonaluje, aby nejen materiál jako takový, ale i samotný výrobní proces představoval co nejmenší zátěž pro životní prostředí. Svou roli v tom hrají inovace a nové postupy. Představme si některé z nich.

HYBRIT:
OCEL A VODÍK

HYBRIT (Hydrogen Breakthrough Ironmaking Technology) je název průkopnické technologie, která je aktuálně testována ve Švédsku. Jedná se o využití vodíku jako alternativy k uhlí nebo zemnímu plynu, které jsou nejčastějšími fosilními palivy pro vytvoření vysokých teplot v tavících pecích. Základní myšlenkou je využití elektrické energie z obnovitelných zdrojů pro výrobu vodíku a kyslíku z vody. Využitím obnovitelných energií by se celý proces výroby stal zcela bezemisním.

Je budoucnost oceli vodíková?

To je v tuto chvíli těžké říci. Budoucnost využití vodíku v ocelářství je ještě nejasná, zejména kvůli vysoké spotřebě elektrické energie.

NOVÉ TECHNOLOGIE

Vedle vývoje nových způsobů výroby oceli se intenzivně pracuje i na vylepšování stávajících procesů prostřednictvím moderních technologií. Tato zařízení zlepšují efektivitu a přispívají k minimalizaci ekologických dopadů výroby. Jde například o moderní technologie odprášení, paroplynový cyklus nahrazující spalování fosilních paliv nebo výrobu vsázky za studena.

FILTRAČNÍ ZAŘÍZENÍ

Dle směrnice EU musí všechny podniky plnit tzv. BAT, tedy nejlepší dostupné technologie a jimi stanovené emisní limity. Průmyslové podniky proto nahradily své stávající technologie odprášení za moderní filtrační zařízení, které zlepšuje kvalitu ovzduší v okolí výrobních provozů, ale také podporuje principy cirkulární ekonomiky. Zachycený prach je totiž následně přímo v provozu recyklován.

PAROPLYNOVÝ CYKLUS

Paroplynový cyklus je moderní technologie kombinující spalování zemního plynu s výrobou elektřiny a tepla. Systém zahrnuje plynovou turbínu, která spaluje zemní plyn a následně využívá odpadní teplo pro ohřev vody a výrobu páry. Výhodou této technologie je výrazné snížení emisí CO2 a dalších znečišťujících látek, což přispívá k udržitelnější výrobě energie. Navíc umožňuje flexibilní přechod na spoluspalování vodíku, což zajišťuje další ekologické přínosy.

ELEKTRICKÁ OBLOUKOVÁ PEC

Elektrická oblouková pec je moderní a ekologičtější způsob výroby oceli, který se zaměřuje na recyklaci ocelového šrotu. Tato technologie využívá elektrický oblouk k dosažení extrémně vysokých teplot potřebných pro tavení kovů, čímž nahrazuje tradiční energeticky náročné metody, které vyžadují spalování fosilních paliv. Díky tomu nejen snižuje emise CO2, ale také umožňuje flexibilní výrobu oceli s menšími energetickými nároky. Tento typ pece je zásadním krokem k dekarbonizaci ocelářského průmyslu.

NOVÉ DRUHY OCELI

Existují tisíce druhů oceli, které se liší svým složením a vlastnostmi, a vědci neustále objevují nové způsoby, jak tento materiál vylepšit, odlehčit a zpevnit.

Příkladem může být průlom vědců z jihokorejské univerzity, kteří vyvinuli ocel pevnou jako titan. Zcela nový typ oceli je pružný, mimořádně pevný a lehký, poměr pevnosti a hmotnosti je srovnatelný s nejlepšími titanovými slitinami. Zároveň je levnější a k jeho výrobě stačí stávající technologie.

AUTOMATIZOVANÉ SYSTÉMY ŘÍZENÍ

V ocelářství nachází uplatnění také ASŘ neboli Automatizované systémy řízení. Vychází z konceptu Průmyslu 4.0, tedy tzv. čtvrté průmyslové revoluce, kterou je současný trend digitalizace a s ní související automatizace výroby.

ASŘ umožňují ocelářským firmám optimalizovat provoz, zvýšit bezpečnost a snížit náklady. Díky chytrým senzorům, které sbírají data z celého výrobního procesu, mohou ASŘ identifikovat vzorce a trendy, což vede k vyšší kvalitě produktů a efektivnějšímu řízení nákladů. Tyto systémy jsou nedílnou součástí modernizace ocelářských provozů, a to jak z hlediska výrobních technologií, tak v oblasti analýzy a predikce výkonu.

©Ocelový Fénix 2024. Všechna práva vyhrazena