Lorem ipsum dolor sit amet, elit eget consectetuer adipiscing aenean dolor
© 2018 Qode Interactive, All Rights Reserved
Ocel hraje klíčovou roli ve vývoji udržitelných technologií a infrastruktur. Její výroba se neustále zdokonaluje, aby nejen materiál jako takový, ale i samotný výrobní proces představoval co nejmenší zátěž pro životní prostředí. Svou roli v tom hrají inovace a nové postupy. Představme si některé z nich.
HYBRIT (Hydrogen Breakthrough Ironmaking Technology) je název průkopnické technologie, která je aktuálně testována ve Švédsku. Jedná se o využití vodíku jako alternativy k uhlí nebo zemnímu plynu, které jsou nejčastějšími fosilními palivy pro vytvoření vysokých teplot v tavících pecích. Základní myšlenkou je využití elektrické energie z obnovitelných zdrojů pro výrobu vodíku a kyslíku z vody. Využitím obnovitelných energií by se celý proces výroby stal zcela bezemisním.
Je budoucnost oceli vodíková?
To je v tuto chvíli těžké říci. Budoucnost využití vodíku v ocelářství je ještě nejasná, zejména kvůli vysoké spotřebě elektrické energie.
Vedle vývoje nových způsobů výroby oceli se intenzivně pracuje i na vylepšování stávajících procesů prostřednictvím moderních technologií. Tato zařízení zlepšují efektivitu a přispívají k minimalizaci ekologických dopadů výroby. Jde například o moderní technologie odprášení, paroplynový cyklus nahrazující spalování fosilních paliv nebo výrobu vsázky za studena.
Existují tisíce druhů oceli, které se liší svým složením a vlastnostmi, a vědci neustále objevují nové způsoby, jak tento materiál vylepšit, odlehčit a zpevnit.
Příkladem může být průlom vědců z jihokorejské univerzity, kteří vyvinuli ocel pevnou jako titan. Zcela nový typ oceli je pružný, mimořádně pevný a lehký, poměr pevnosti a hmotnosti je srovnatelný s nejlepšími titanovými slitinami. Zároveň je levnější a k jeho výrobě stačí stávající technologie.
V ocelářství nachází uplatnění také ASŘ neboli Automatizované systémy řízení. Vychází z konceptu Průmyslu 4.0, tedy tzv. čtvrté průmyslové revoluce, kterou je současný trend digitalizace a s ní související automatizace výroby.
ASŘ umožňují ocelářským firmám optimalizovat provoz, zvýšit bezpečnost a snížit náklady. Díky chytrým senzorům, které sbírají data z celého výrobního procesu, mohou ASŘ identifikovat vzorce a trendy, což vede k vyšší kvalitě produktů a efektivnějšímu řízení nákladů. Tyto systémy jsou nedílnou součástí modernizace ocelářských provozů, a to jak z hlediska výrobních technologií, tak v oblasti analýzy a predikce výkonu.
©Ocelový Fénix 2024. Všechna práva vyhrazena
Tato stránka používá tzv. cookies. Některé jsou nezbytné pro základní funkčnost stránek, jiné volitelné v nastavení a k jejich ukládání potřebujeme vaše povolení. Umožňují nám i třetím stranám analyzovat využití stránek a tím přizpůsobit obsah i reklamu dle vašich preferencí. Při použití cookies dodržujeme pravidla ochrany soukromí. Volbu můžete kdykoli změnit.