a

Lorem ipsum dolor sit amet, elit eget consectetuer adipiscing aenean dolor

© 2018 Qode Interactive, All Rights Reserved

OCELOVÉ MĚSTO

Ocelové město

Ocel je materiál budoucnosti, který stojí za každým moderním městem. Od výškových budov a dopravní infrastruktury až po nemocnice, sportoviště a rozvody – ocel poskytuje pevnost, odolnost a dlouhou životnost. Umožňuje ekologičtější dopravu, efektivní rozvod energie i bezpečnou recyklaci. Bez oceli by moderní města nemohla fungovat – je to neviditelná páteř, která drží vše pohromadě a umožňuje další rozvoj.

Ocelové město
Kanceláře Umění Obchodní centrum Bydlení Nemocnice Sportoviště Doprava Recyklace Výroba Energie Rozvody Vysílání Mobilita

Kanceláře

Ocel je základním stavebním materiálem moderních kancelářských budov – tvoří nosné rámy, sloupy i stropy, takže budovy jsou pevné a odolné. Najdete ji i uvnitř – v konstrukcích nábytku (stoly, židle, police), zábradlích, schodištích nebo rámech příček. Ocel je taky součástí výtahů, klimatizací a kabelových rozvodů. Díky ní může být v kancelářích pohodlně a bezpečno.

Umění

Sochy, instalace i architektonické prvky z oceli často zdobí veřejná prostranství. V Praze najdete třeba sochu Franze Kafky od Davida Černého, která se otáčí díky složitému ocelovému mechanismu. V Ostravě zase stojí Bolt Tower, ikonická ocelová konstrukce na vrcholu vysoké pece. Ocel umožňuje umělcům pracovat s velkými měřítky a odvážnými tvary, které by s jinými materiály nebyly možné.

Obchodní centrum

Z oceli se vyrábí také konstrukce obchodních center – nosné rámy, stropy i eskalátory jsou často z oceli, protože je pevná a unese velkou zátěž. Díky ocelovým sloupům mohou mít nákupní centra velké otevřené prostory bez zbytečných podpěr. Zajímavostí je třeba Westfield Chodov v Praze – ocelové konstrukce umožnily postavit velkou prosklenou střechu, která propouští denní světlo a vytváří příjemnou atmosféru.

Bydlení

Ocel má doma každý, i když si to možná neuvědomuje. Tvoří rám postele, nohy stolu nebo konstrukci židlí. Najdete ji v kuchyni – v nožích, hrncích, příborech nebo troubě. Lednice, pračka i myčka mají uvnitř ocelové části, protože je odolná proti vlhkosti a dlouho vydrží. I televize nebo počítač obsahují ocelové prvky – třeba v konstrukci nebo ochranném krytu. Ocel zkrátka drží domácnost pohromadě!

Nemocnice

V nemocnicích je ocel klíčová – díky odolnosti proti korozi a snadné údržbě se používá na operační stoly, nemocniční postele, madla a zábradlí. Speciální chirurgická ocel se využívá při výrobě nástrojů jako skalpely, nůžky nebo jehly, protože je pevná, odolná vůči korozi a snadno se sterilizuje. Z chirurgické oceli se také vyrábějí implantáty, náhrady kloubů nebo kostní šrouby, protože je tělem dobře snášena.

Sportoviště

Ocel umožňuje stavbu velkých stadionů a hal díky své pevnosti a schopnosti unést velké zatížení. Nosné konstrukce střech, tribuny i zábradlí bývají často z oceli. Příkladem je O2 aréna v Praze, kde ocelová konstrukce střechy váží přes 1 400 tun a díky ocelovým nosníkům pojme až 18 000 diváků. Ocel se využívá i na menších sportovištích – třeba na fotbalových tribunách, konstrukcích basketbalových košů nebo v hokejových mantinelech.

Doprava

Ocel je nepostradatelná pro městskou i vlakovou dopravu. Koleje, tramvajové tratě i konstrukce mostů jsou vyrobeny z oceli kvůli její pevnosti a dlouhé životnosti. Až 99 % železnic v ČR je vyrobeno z české oceli pocházející z Třineckých železáren. Díky ocelovým kolejím a odolným vlakům můžeme cestovat ekologičtěji – železniční doprava má nízké emise CO₂ na osobu, protože vlaky přepraví velké množství lidí najednou a často jezdí na elektřinu. Ocel se využívá i na karoserie vlaků, tramvají a autobusů, protože zvyšuje jejich bezpečnost a odolnost při nárazu. Bez oceli bychom zkrátka nikam nedojeli.

Recyklace

Ocel je 100% recyklovatelná a lze ji opakovaně zpracovávat bez ztráty kvality. V Evropě se každoročně recykluje přes 90 milionů tun staré oceli, což představuje více než 90 % nepotřebné oceli ze staveb, automobilů, strojů a domácích spotřebičů. Celosvětově míra recyklace oceli dosahuje 86 %. Recyklace oceli významně šetří energii – použití recyklované oceli namísto její výroby z primárních surovin snižuje spotřebu energie až o 75 %. Díky těmto vlastnostem je ocel klíčovým materiálem v cirkulární ekonomice a přispívá k udržitelnému rozvoji.

Výroba

V Česku patří výroba oceli mezi strategická průmyslová odvětví a pro fungování moderní společnosti je naprosto zásadní. Poslední hutí s uzavřeným výrobním cyklem jsou Třinecké železárny, které v minulém roce vyrobily přes 2,4 milionu tun oceli. Významně přispívají zaměstnanosti ‑ včetně odloučených provozů mají TŽ téměř 6 800 zaměstnanců. V posledních letech probíhá v Evropě snaha výrobu oceli dekarbonizovat a snížit tak emise CO₂.

Energie

K výrobě a dodávkám energie z udržitelných zdrojů je ocel nezbytná – větrné turbíny obsahují až 90 % oceli, od stožárů po rotory. Ocel se používá také při stavbě vodních elektráren (turbíny, potrubí) a nosných konstrukcí pro solární panely. Výroba a recyklace oceli přispívá k udržitelnosti těchto systémů, protože díky své pevnosti a odolnosti vydrží desítky let i v náročných podmínkách.

Rozvody

V podzemních rozvodech se ocel používá pro svou pevnost a odolnost proti tlaku a korozi. Ocelové trubky jsou klíčové pro přepravu pitné vody, odpadní vody i plynů na dlouhé vzdálenosti. Speciálně ošetřená ocel odolává vlhkosti a chemickým vlivům v zemi, což zajišťuje dlouhou životnost rozvodů. Ocelové kabelové chráničky navíc chrání elektrické a datové vedení před poškozením a zajišťují bezpečný provoz sítí.

Vysílání

Vysílací věže se často staví z oceli díky její pevnosti a odolnosti vůči povětrnostním vlivům. Například Žižkovský vysílač v Praze je vysoký 216 metrů a jeho konstrukce obsahuje tuny oceli, aby odolal větru, mrazu i vibracím. Ocel umožňuje stavět věže vysoké stovky metrů, které unesou vysílací zařízení i antény. Z oceli jsou také stožáry pro mobilní sítě a televizní vysílání – díky tomu máme silný a stabilní signál.

Mobilita

V automobilovém průmyslu má ocel zásadní roli – tvoří kostru vozidel, chrání posádku při nárazu a zajišťuje celkovou pevnost a bezpečnost. Moderní auta využívají speciální vysokopevnostní oceli, které jsou lehké, ale zároveň velmi odolné. Díky nim jsou vozidla úspornější a bezpečnější. Ocel se používá také v motorech, výfukových systémech, podvozcích a dokonce i v elektromobilech. Bez oceli by dnešní mobilita nebyla tak rychlá, dostupná ani udržitelná.

©Ocelový Fénix 2024. Všechna práva vyhrazena