Třinecké železárny oznámily zahájení stavby železnorudné briketační linky v hodnotě přibližně jedné miliardy korun. Tento projekt představuje významný krok směrem k transformaci hutní výroby a zásadní snížení emisí oxidu uhličitého v souladu s evropskými klimatickými cíli. Klíčovým aspektem projektu je využití studené briketace, unikát v evropském hutnictví, která nahradí dosavadní energeticky náročné procesy, jež generovaly vysoké množství emisí.
„Díky briketační lince, která materiál potřebný pro výrobu oceli spojuje za studena, dojde k výraznému snížení emisí CO2, a to až o 70 000 tun ročně. To je úspora, která odpovídá ročnímu provozu 19 000 osobních aut, třeba Octavie,“ řekl Roman Heide, generální ředitel Třineckých železáren.
Briketační linka bude fungovat na principu vysokotlakého lisování prachových rud, což umožní snížit spotřebu energie, snížit závislost na emisních povolenkách a omezit spotřebu koksu a dalších materiálů. Linka s kapacitou až 80 tun briket za hodinu by měla být uvedena do provozu v roce 2027, přičemž vytvoří 12 nových pracovních míst.
Kromě nové briketační linky zahrnuje transformace také výstavbu moderní elektrické obloukové pece, která nahradí stávající vysoké pece a aglomeraci. Tento projekt je součástí širšího plánu transformace výroby Třineckých železáren, jehož cílem je do roku 2030 snížit emise o 55 % ve srovnání s úrovní z roku 1990 v souladu s požadavky Zelené dohody pro Evropu.