Lorem ipsum dolor sit amet, elit eget consectetuer adipiscing aenean dolor
© 2018 Qode Interactive, All Rights Reserved
Budoucnost bude poháněna čistou energií. Česko však ve výrobě zelené energie zaostává, s podílem obnovitelných zdrojů v energetickém mixu kolem 19 %, zatímco ve světovém měřítku jde až o 30,3 %. Abychom ale mohli využívat neomezené zdroje, které naše planeta nabízí, a vyrábět z nich zelenou energii, potřebujeme nejprve vystavět elektrárny. Ocel, bez které by se žádná z nich neobešla, je vždy naprosto recyklovatelná a lze tak udržitelně získávat energii z jádra, slunce, větru nebo vody, a to téměř nekonečně. Pojďme se spolu podívat, jak nám ocel pomáhá vyrábět zelenou energii.
Ocel je proto díky svým vlastnostem nenahraditelnou volbou. Vodní energie se přitom na celosvětové výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů podílí z více než 50 %. V roce 2022 se v tomto odvětví vyrobilo přibližně 15 % celkové vyprodukované elektřiny ze všech zdrojů.
Ocel hraje klíčovou roli při transformaci solární energie na elektřinu nebo například horkou vodu, kterou následně odebíráme. Používá se nejen jako základ pro solární panely, ale také v pumpách, nádržích nebo třeba v tepelných výměnících. Některé druhy solárních elektráren mají také přijímače, jejichž konstrukce je převážně ocelová
Ocelářství a sluneční elektrárny jdou ruku v ruce. Integrace solární energie odstartovala novou éru udržitelnější produkce, kdy výroba jedné tuny oceli vyžaduje nyní o 40 % méně energie než v roce 1960.
Ocel je hlavním materiálem používaným při stavbě jak pozemních, tak příbřežních větrných elektráren. Ocel tvoří zhruba 80 % všech součástí typické větrné turbíny.
Ocel je hlavním materiálem používaným při stavbě jak pozemních, tak příbřežních větrných elektráren. Ocel tvoří zhruba 80 % všech součástí typické větrné turbíny. Základy a vysoký stožár, na kterém je samotná turbína posazena, jsou z většiny ocelové. Drobnější mechanické ústrojí a stěny, ve kterém je umístěna, jsou taktéž ocelové. Právě díky pevné oceli můžeme stavět vyšší a více efektivní turbíny.
Ocel je materiál používaný napříč celým jaderným průmyslem. Díky své pevnosti, odolnosti a dalším metalurgickým vlastnostem je základním „kamenem“ celého odvětví. Různé komponenty, jako například tepelné výměníky, turbíny, jaderná odkaliště, nebo samotný reaktor, jsou z oceli. A ve výčtu bychom mohli pokračovat.
Nejčastěji se používá nerezová ocel, která poskytuje maximální odolnost vůči korozi a má dlouhou životnost. Díky tomu představuje vysoce spolehlivý materiál, který nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Ročně přitom jen v České republice pokrývají jaderné elektrárny Temelín a Dukovany přes 40 % celkové spotřeby energie!
©Ocelový Fénix 2024. Všechna práva vyhrazena
Tato stránka používá tzv. cookies. Některé jsou nezbytné pro základní funkčnost stránek, jiné volitelné v nastavení a k jejich ukládání potřebujeme vaše povolení. Umožňují nám i třetím stranám analyzovat využití stránek a tím přizpůsobit obsah i reklamu dle vašich preferencí. Při použití cookies dodržujeme pravidla ochrany soukromí. Volbu můžete kdykoli změnit.